EN/ FA   |   جمعه, 4 مهر 1399
  • ساعت : ۸:۳:۳۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ 
  • تعداد بازدید : 40
  • کد خبر : ۴۴۷۳
اماكن قدیمی و خاطره انگیزه زاهدان ،ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه صنعت گردشگری

🔘 شهردار زاهدان :
وجود اماکن قدیمی و خاطره انگیز زاهدان، ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه ی صنعت گردشگری خواهد بود

⬅ وجود اماکن تاریخی و خاطره انگیز زاهدان از جمله معبد سیک ها، ساختمان قدیمی دادگستری، گمرک، راه آهن و سایر اماکن مشابه ظرفیت بسیار خوبی در توسعه ی صنعت گردشگری محسوب می شوند که ساماندهی و بازسازی آنها نقش موثری در رونق و توسعه ی صنعت توریسم خواهد داشت

🔺طی نشستی که با حضور شهردار زاهدان، معاون شهرسازی و معماری، معاون خدمات شهری، مدیر منطقه ی چهار، مدیر حوزه ی شهردار، معاون سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و همچنین رئیس اداره ی روابط عمومی برگزار شد بر ضرورت ساماندهی محدوده ی معبد سیک ها جهت تبدیل شدن به یکی از اماکن گردشگری تاکید شد.

🔺در این نشست شهردار زاهدان لزوم توجه به اماکن قدیمی و تاریخی زاهدان را مورد تاکید قرار داد و گفت: چندین محله قدیمی، اولیه و البته خاطره انگیز برای شهروندان در زاهدان وجود دارد که در صورت توجه کافی و ساماندهی آنها با حفظ همان فضاهای قدیمی می تواند در بحث گردشگری بسیار مفید و موثر واقع شوند.

🔺"پربار" با تاکید بر رونق مقوله ی گردشگری در مرکز استان افزود: علی رغم وجود اماکن تاریخی و قدیمی متعددی در زاهدان متاسفانه عدم توجه کافی به آنها تضعیف صنعت گردشگری در پی داشته لذا ساماندهی اینگونه اماکن که قابلیت بسیار خوبی برای تبدیل شدن به مراکز تفریحی و گردشگری دارند به عنوان یک وظیفه ی سنگین بر دوش ما و سایر دستگاه های ذیربط می باشد. 

🔺وی با اشاره به حضور سالهای متمادی ملیتهای مختلف از جمله شبه قاره ی هند در زاهدان گفت: سکونت این افراد که از زمان شکل گیری زاهدان تا کنون ادامه داشته و به لحاظ دین، سبک زندگی و نوع تغذیه دارای فرهنگ و آداب و رسوم خاصی هستند به عنوان یک ظرفیت و پتانسیل بسیار خوب جهت توسعه ی گردشگری در این منطقه محسوب می شود که باید بهترین نحو ممکن از این قابلیت ویژه استفاده کرد.

🔺شهردار زاهدان افزود: شهروندان دو تابعیتی در زاهدان بسیار زیاد هستند که تا کنون علی رغم ادیان مختلف و آداب و رسوم متفاوت با همبستگی مثال زدنی، زندگی مسالمت آمیزی در کنار سایر شهروندان داشته اند و این خود یکی از نقاط قوت و ظرفیتهای خوب این شهر می باشد که کمتر جایی می تواند اینچنین قابلیتی را پیدا کرد. 

🔺وی عدم توجه به بافت تاریخی، اماکن مذهبی و سایر مباحث مرتبط با هندی های ساکن در زاهدان را مورد انتقاد قرار داد و گفت: معبد سیک ها به عنوان یکی از مهم ترین این اماکن که در هسته ی مرکزی شهر بوده و رفت و آمد زیادی در محدوده ی آن نیز وجود دارد متاسفانه تاکنون مغفول مانده و در وضعیت نامناسبی قرار گرفته که باید با یک طراحی مناسب و در خور توجهی و البته با همکاری و تعامل دستگاه های ذیربط نسبت به ساماندهی آن اقدام شود.

🔺وی اظهار داشت: اگر چه زاهدان در بحث گردشگری کمبودهای بسیاری دارد اما بهسازی معبد قدیمی سیک ها به عنوان اینکه اینگونه اقدامات در شهرداری زاهدان فراموش نشود و در آینده نیز ادامه داشته باشد یک گام بلند و مثبتی می باشد که باید با محور حوزه ی شهرسازی در اسرع وقت اجرایی گردد.

🔺شهردار زاهدان تصریح کرد: این مقوله باید به عنوان یک اولویت و در مقطع زمانی کوتاه و با همکاری سایر دستگاه ها از جمله میراث فرهنگی، شرکت گاز، آب، برق و ... عملیاتی شود.

🔺این مقام مسئول ضرورت توجه به سایر اماکن و موقعیتهای قدیمی و تاریخی زاهدان را مورد تاکید قرار داد و گفت: با وجود قابلیتها و جذابیتهای تاریخی و گردشگری دیگری از جمله ساختمان قدیمی دادگستری، گمرک که آبادانی زاهدان با تاسیس آن آغاز شد، راه آهن به عنوان اولین راه آهن ایران از سمت میرجاوه به زاهدان و حتی ساختمان قدیم پست؛ می توان در صورت توجه کافی به آنها به پویایی و رونق گردشگری در زاهدان امیدوار شد.

🔺وی عنوان داشت: شهرهای دیگر به عناوین و بهانه های مختلف شهروندان سایر نقاط کشور را به شهر خود می کشانند که در این راستا می توان بعنوان مثال با برگزاری جشن صد سالگی راه آهن در زاهدان و سایر اقداماتی از این دست اقدام کرد؛ لذا می طلبد در اینگونه مسائل سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری زاهدان با همکاری مدیریت ارتباطات و امور بین الملل و با ایجاد سازو کارهای مناسب و تعامل و همکاری دستگاه های ذیربط بهترین عملکرد را داشته باشند. 

🔺وی در پایان گفت: وجود بازار رسولی در زاهدان که در کل ایران شناخته شده است به عنوان یکی از مراکز بزرگ گردشگری و اقتصادی مطرح می باشد که بایستی از طریق مشاورین قوی و ارائه ی یک طرح و برنامه ی مناسب ضمن رونق بخشیدن به این منطقه ی تجاری، گردشگری؛ از آن جهت پیشرفت و رونق سایر نقاط شهر استفاده کرد.

📌 شایان ذکر است: در ابتدای این نشست معاون شهرسازی و معماری، معاون خدمات شهری، مدیر منطقه ی چهار و معاون سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی نیز با ارائه ی سخنانی مطالب و پیشنهاداتی جهت اجرای هر چه بهتر ساماندهی محدوده ی معبد سیک ها بیان کردند.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0